Zálohování a správa přijímače rádiového signálu NICE

 

Přijímače rádiového signálu NICE mají zapsány kódy vysílačů, které jsou s nimi spárovány. Značka NICE má z hlediska pokročilého řízení čtyři základní typy přijímačů:

  • vestavěné přijímače - přijímač je nedílnou součástí řídicí jednotky, ale není snadné dostat se do jejich paměti.
  • zásuvné přijímače - tyto přijímače lze vytáhnout z řídicí jednotky a vložit do jiné, nebo s nimi dále pracovat. Příklad: NICE SMXI, NICE OXI, NICE OXIBD.
  • externí přijímače - připojené k libovolnému zařízení pomocí kabelů. Zařízení lze spravovat pomocí kabelu NICE CABLA06. Příklad: NICE SMX2R, NICE OX2.
  • přijímače s paměťovou kartou - v přijímači je paměťová karta, kterou lze vytáhnout a vložit do jiného přijímače nebo s ní dále pracovat. Příklad NICE FLOX2R, FLOXI2R.

Paměť přijímače/paměťové karty lze zálohovat nebo lze vytvořit kopii přijímače se stejnými vysílači. Funkce zálohování je nejreálnější pro zásuvné přijímače a přijímače na paměťové karty.

Příklady z praxe

Máte bytový dům, kde je 100 dálkových ovladačů spárovaných s jednou jednotkou (přijímačem).

Poškození přijímače - Záloha přijímače

Pokud by došlo k poškození zařízení, museli byste ovladač znovu odebrat od všech 100 uživatelů, spárovat jej s novým přijímačem a vrátit uživateli, což by bylo časově náročné. Pokud jste vytvořili záložní přijímač, nahrajete jej do nového přijímače a jednoduše jej připojíte k jednotce, nebo pokud jste vytvořili náhradní přijímač, jednoduše jej vyměníte.

Nájemce ztratí ovladač nebo odejde a ovladač nepředá.

Tímto způsobem může být správce v rukou někoho, kdo by již neměl mít přístup do prostor. Ve standardní situaci nemáte možnost ovladač vymazat, protože jej nemáte v ruce a museli byste buď tolerovat, že existuje osoba s neoprávněným přístupem, nebo byste museli vymazat celou paměť přijímače a naprogramovat pouze ty ovladače, které mají oprávněný přístup. To asi není příliš praktické a reálné při počtu cca 100ks. Pokud jste však všechny ovladače předem označili a uložili do paměti přijímače informace o tom, kdo ovladač obdržel, prostřednictvím systému NICE OBOX, můžete konkrétní kód z paměti přijímače vymazat.

Nový subjekt potřebuje nový ovladač - Vzdálené párování

Standardně byste vzali nový ovladač, fyzicky s ním přistoupili k jednotce/ramenu, odkryli jednotku/rameno a spárovali ovladač pomocí tlačítka na přijímači, poté jednotku/rameno zakryli a předali ovladač. Pomocí systému NICE OBOX připojíte toto zařízení k počítači a nahrajete tajný jedinečný kód přijímače. Prostřednictvím tohoto zařízení pak můžete přímo "spárovat" ovladač s přijímačem, aniž byste museli chodit k rampě.

Poznámka: pro vzdálené párování je třeba mít ovladače s kódem O a novějším (např. Era One, Era Inti family, např. ON2E, ON4E, ON9E, INTI2 všechny barvy, ON3EBD atd.).

Jak zálohovat přijímač:

  1. To můžete provést sami pomocí NICE OBOX nebo NICE PROVIEW. Viz technické poznámky.
  2. Pošlete nám příjemce a my pro vás vytvoříme kopii. Můžeme zálohovat téměř všechny přijímače značky NICE.

Technické poznámky k vlastnímu řízení příjemce

Budete potřebovat počítač a zařízení NICE OBOX. Pokud chcete pracovat s externími přijímači, např. NICE SMX2R, NICE OX2, takže budete potřebovat také kabel NICE CABLA06. NICE Systém OBOX je v současné době k dispozici ve verzi OBOX2B.

Zařízení NICE OBOX má na sobě konektor typu SM pro zásuvný přijímač (pro SMXI, OXI, OXIBD atd.) a také slot pro paměťovou kartu typu BM (BM250, BM1000 atd.). K dispozici je také zařízení pro čtení kódu z dálkových ovladačů.

To znamená, že můžete fyzicky vyjmout přijímač/paměťovou kartu z jednotky a vložit ji do zařízení OBOX.

Všechny kódy pak můžete exportovat do souboru a později je nahrát do jiného přijímače/paměťové karty. V případě potřeby můžete také sloučit kódy z více přijímačů/paměťových karet do jednoho.

V systému OBOX si můžete vytvořit vlastní instalační soubor a přímo přes OBOX spárovat ovladače s přijímačem, který je v něm zastrčený, a pokud ovladač označíte a v systému vyplníte, který kód ovladače je který ovladač, můžete později ovladač z paměti přijímače vymazat, i když ho fyzicky nemáte.

Nevýhodou systému je, že musíte přijímač fyzicky vytáhnout z jednotky. Vhodná aplikace je taková, kde máte dva přijímače, jeden v jednotce a druhý v objektu správy s OBOX. Provedete změny, nahrajete je do přijímače, uložíte je do počítače, přejdete na jednotku, vyměníte přijímače a znovu "odpálíte" přijímač z jednotky ze souboru z počítače. Uživatelé tak téměř nemají pocit, že jejich ovladače nefungují.

Pokud se rozhodnete spravovat přijímač prostřednictvím systému OBOX a pokud to přijímač podporuje, doporučujeme uzamknout paměť přijímače.

Jak se dostat k přijímači zabudovanému v řídicí jednotce

Pokud je řídicí jednotka vybavena konektorem BusT4 nebo IBT4N, můžete připojit zařízení OVIEW s modulem Bluetooth OVBT nebo OVBTGSM a připojit toto zařízení OVIEW přes Bluetooth k přístroji OBOX. Prostřednictvím počítače pak můžete spravovat řídicí jednotku i přijímač.

Alternativně můžete použít také NICE Pro-View.